İnternet üzerinde web siteleri, alanadı yazılarak görüntülenir. Yani bir web sayfanız olması için gereken ilk şey öncelikle bir alanadı sahibi olmaktır. Alanadı sahibi olduktan sonra, bu alanadını çalıştıracak bir hostinginizin de olması gerekiyor. Yani bir alanadına sahip olmanız bir internet sitenizin olduğu anlamına gelmemektedir. Hostinginiz olmadan o adresin görüntülenmesi mümkün değildir. Hosthane.com olarak internet üzerinde 15 20 dolar gibi fiyatlara satılan alan adı kiralama hizmetlerinde indirime gittik. Yeni bir alanadı kaydı bizde sadece 10$. Bunun yanı sıra, eğer mevcut bir alanadınız varsa bu alanadını bize transfer edebilir ve böylece hem süresini uzatmış hemde mevcut servislerimizden maksimum derecede faydalanmış olursunuz. Alanadı transfer ücretimiz ise sadece 9$ dır. Alanadınızı transfer ederek ayrıca 1 sene alanadınızın süresini de uzatmış olacaksınız.

Alanadı alırken veya seçerken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar sözkonusudur. Öncelikle seçeceğiniz alanadını her zaman alabilirsiniz diyemeyiz. Seçtiğiniz veya düşündüğünüz alanadı birbaşkası tarafından alınmış olabilir. Seçtiğiniz alanadını birbaşkasının alıp almadığını öğrenebilmek için WHOIS dediğimiz alanadı sorgulama formları kullanılır. Eğer formda alanadının boş ve sahipsiz olduğu görünüyorsa o zaman o alanadını kendi adınıza kaydettirebilirsiniz. Dünya üzerinde internet alanadlarının alımı prosedüründe "ilk gelen ilk alır" kuralı uygulanmaktadır. Yani ilk olarak alanadını sipariş edip parasını veren müşteri, o alanadının sahibidir vede ödemesini yaptığı sürece alanadı ona ait olacaktır. Alanadları yıllık olarak alınırlar. Bir bakıma yıllık olarak size kiralanır. Alanadını en fazla 10 yıllık alabilirsiniz. Aldığınız süre boyunca alanadınıza başka bir ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Alanadı alımında bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise alanadının kimin üzerine alındığıdır. Yani alanadının tek yetkisili "Administrative Contact" olarak belirtilen yönetici kısmında sizin bilgileriniz yer almalıdır. Buradaki e-posta adresi kime aitse alanadının sahibi odur. Hosthane.com olarak bizden alınan tüm alanadlarının tümünde bu adres kısmına müşterimizin adresini yazmaktayız. Yani alanadınızın gerçek sahibi siz olacaksınız.

Şirketimizden alınan tüm alanadlarının kontrol ve yönetimi müşterilerimize verilmektedir. Bunun için bir arayüz mevcuttur. Alanadı Yönetim Paneli dediğimiz bu sistem sayesinde müşterilerimiz bize ulaşmaya gerek kalmadan alanadlarının whois, nameserver değişikliklerini yapabilmektedirler. Bu değişiklikler 24-48 saat arası güncellenir.


Sol taraftaki alt menüden,
Yeni bir Alanadı Kaydı
Mevcut bir alanadını bize transfer etme
Alanadı uzatma
Alanadı Sorgulama (WHOIS)
işlemlerini yapabilirsiniz.