INTERNET, yapısı itibarı ile birçok bilgisayarın birbirine bağlanması ile oluşmuş dünyanın en büyük bilgisayar ağıdır. İnsanlar bu çok büyük ağ içerisinde aradığı diğer insanları bulmakta zorluk çekmişlerdir. Bu mantıkla , MSN, ICQ, Yahoo messenger olmadan önce, ilk olarak üniversitelerde yaygınlaşan IRC (Internet Relay Chat) Sunucuları kullanılmaya başlanmıştır.

 Günümüzde hala popüler olan IRC sunucuları, genel olarak bir sunucu sistemi üzerinde 24/7 çalışan programlardır. Bu programlar kesin kural olmamakla beraber genelde Linux sunucular üzerinde çalışırlar.

  Sizlere SHELL HOSTING başlığı altında verebileceğimiz bazı hizmetlerin kısa açıklamaları :

  IRC Sunucusu : Linux makinalarda açacağımız hesap üzerine size özel bir IP adresi üzerine kurulan ve paket özelliğine göre bazı limitler içeren, IRC programlarının bağlanabilmesi için geliştirilmiş, tüm yönetimini sizin yapabileceğiniz, tamamen kendinize ait sohbet sunucularının genel ismidir. Sunucu programları çeşitlilik göstermekle beraber, en bilinenleri UnrealIRCD, Bahamut, PTLink, TRIrcd gibi programlardır.

  Eggdrop Bot Servisi : Yine Linux makinalarda açılacak hesap üzerine kurulabilen ve kendi programlama dili sayesinde birçok görev yapabilen programlardır. Trivia oyunları, kanal korumaları hep eggdrop programları üzerinden yapılır. Kısaca irc sunucularına girip istenilen görevleri eksiksik yerine getiren robotlardır diyebiliriz. Hosthane.com Eggdrop servisinde size özel 1 ip adresi verilecektir.

  BNC Servisi : IRC sunucularına girmeyi çok seviyorsunuz, peki ya bu sunuculara girdikten sonra hiç hattan kopmamak, hep online gözükmek, sunucuya hızlı bağlanmak ve arkadaşlarınızın size mesaj bırakmasını istermisiniz? Hemde 24 saat, hemde siz internette olmasanız bile. Sorunuzun cevabı evet ise bu hizmetimiz sizin için. Hosthane.com BNC Servisine kurulacak BNC Sunucu yazılımı sayesinde makinalarımız üzerinden çok hızlı olarak erişeceğiniz herhangi bir irc sunucusundan hiç kopmadan internetten çıkıp, geri geldiğinizde sohbete kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.